17 Mart 2016 Perşembe

DİYET TÜYOLARI #12 : DİYETİN ARİTMETİĞİ

Merhaba arkadaşlar;

Bugün size diyetin, kilo vermenin ve belki de sağlıklı beslenmenin aritmetiğinden ve matematiğinden bahsetmek istiyorum. Aman sakın çok karışık formüller çok bilinmedik keşfedilmemiş oranlar vs söyleyeceğimi zannetmeyin. İşin özü o kadar basit ki duyunca siz de hak vereceksiniz.
 
Olay sadece tek bir kurala bağlı; yediğinden fazlasını yakacaksın... ya da ne kadar yakıyorsan ondan daha az yiyeceksin. Hangisini hesaplamak senin daha kolayına geliyorsa onu hesapla ama sonuç hep doğru olsun. Zaten ikisi birbirinin sağlaması gibi bir şey.
 
Peki nasıl yapılacak nasıl hesaplanacak diyorsunuz değil mi? Ben siz benim gittiğim yollardan bahsedeyim. Yediğinden fazlasını yakmaksa eğer niyetin o zaman ne yediğini ne kadar yediğini ve bu yediklerinin ne kadar kalorili olduğunu çok iyi bileceksin demektir. İnternet üzerinden hemen hemen her yiyeceğin kaç kalori yaptığını veren listeler var. Akıllı telefonlarda kalori hesaplayan programlar var. Ya liste alacaksınız elinize toplaya toplaya gideceksiniz ya da indireceksiniz bu programlardan oraya kayıt edeceksiniz ne yiyorsanız program sizin için hesaplayacak. Tabii bir de yediğiniz hazır gıdaların paketlerini dikkatle okumanız lazım artık en ufak sakızlarda bile kalori ya da besin değerleri yazıyor. Çevirin paketleri bakıyım hemen her yediğiniz hazır gıdanın arkasını bir güzel okuyacaksınız mutlaka ve yediklerinizi ona göre hesaplayacaksınız.
 
Peki konuya yaktığım kısımdan başlamak istiyorum diyorsan peki ondan bahsedelim. Normal sıradan bir günde yaptığın işleri yazmakla başla işe her yaptığının ne kadar kalori yaktığını yine internet üzerinde bulabilirsin ve yine aynı şekilde bu hesaplamaları veren akıllı telefon programları da var. Spor yapmıyorum ben aslında diyorsanız o zaman attığın her adım önemli çünkü her adımla bir kalori yakıyorsun. Bu durumda bunu sağacaksın ya basit adım sayarlardan al kendine ya da yine telefonuna adım sayan kalori mesafe hesaplayan programlardan indir. Eğer kilonuz belli bir sürenin üzerindeyse aile sağlık merkezlerinden muayene karşılığı belli, ölçümlerin üzerinde çıkanlara ücretsiz adımsayar da veriliyor bu da aklınızda olsun.
 
Evet gerekli hesaplamalar yapıldı ya yediğimizden ya harcadığımızdan başladık ve her ikisinden de bir sonuca vardık diyelim. Bundan sonra yapılacak çok basit her akşam ikisini birbirinden çıkaracaksın. Ya yediğin az gelmeli ya harcadığın fazla başkasını kabul etmek yok. Önceleri standart hayatında ne yiyorsun ne harcıyorsun belirlemek için birkaç gün geçecek sonra hangisinde eksiksen ya da fazlaysan o kısmı düzelteceksin.
 
Baktın yediğin fazla mı spor yapamıyormusun o zaman kalorilere daha dikkat edecek ve her zaman daha az kalori almak için hareket edeceksin. Y ada baktın hareketin biraz geride kaldı yediğin yukarda o zaman attığın adımları artıracaksın. Bir durak önce ineceksin bir üst sokaktan dolanacaksın evin içinde bir ucundan bir ucuna bir kaç tur atacaksın.
 
Önceleri amaç iki değeri birbirine denklemek olacak muhtemelen ama sonraları arayı ne kadar açarsan sana o kadar kar ve o kadar giden kilo demektir. Öyle büyük hedeflerle yola çıkmayın bir dilim kek az yeseniz on adım fazla atsanız yeter. Gittikçe bu açıklığı genişlettikçe zaten hesap tutacak demektir.
 
Umarım sizinde hesabınız hep tam tutar ve her zaman istediğiniz yönde kalanınız olur.
 
 
REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder