5 Mart 2016 Cumartesi

DİYET TÜYOLARI #11 : ÇİĞNE

Merhaba arkadaşlar;

Bugün size benim diyet tecrübelerimden gittiğim çeşitli diyetisyenlerden ve okuduğum kitaplardan edindiğim bir diğer ipucundan bahsedeceğim.

Genelde diyet söz konusu olduğunda hep yediklerimizin çeşidinden ne şekilde pişirileceğinden daha çok bahsedilir. Fakat yemeği nasıl yememiz gerektiğinden çok bahsedilmez. Ama sindirim en başka ağızda başlayan bir süreç dolayısıyla beslenmenin ilk aşaması ağzımıza attığımız lokma ile başlıyor.

Bir yiyeceği ne kadar iyi sindirirsek hem o kadar yarar sağlarız hem de sindirilmeksizin vücudumuza yağ ya da atık maddeler olarak birikmesine engel oluruz. İyi sindirilen bir besinden vücut alması gereken tüm parçaları alır ve zararlı olan veya vücudun aslında ihtiyacı olmayan kısımlarını da güzelce ayırıp vücuttan rahatça atar.

Ama iyi sindirilemeyen bir besin bütün artıklarını vücutta bırakır ve vücuttan atılımı da tam olarak sağlanamaz ve hatta belki de kilo vermenize yararlı olacak olan kısımlarından alacaklarımızı da alamayacağımızdan bu konuda da kendimizi engellemiş oluruz.

Dolayısıyla sindirim önemli ve onun ilk adımı olan ağızda yapılan bölümü en önemli adım. Peki ağızdaki sindirimde ne yapmak gerekli aldığımız tüm besini iyice çiğneyerek tüketmeliyiz. Ne kadar iyi çiğnersek besin diğer aşamalara o kadar hazır halde gider ve böylece çok iyi bir şekilde ayrıştırılır ve sindirilir.

Genelde kilolu kişiler yemekleri hiç çiğnemeden ya da büyük iki üç parçaya bölerek direk mideye indirme eğiliminde oluyor. En azından benim kesinlikle öyle olduğumu söylemeliyim. Bu bir alışkanlık maalesef insan birden bu özelliğini değiştiremiyor. Yemeğin ilk başında dikkat etseniz bile aradan beş dakika geçince bakıyorsunuz aynı şekle dönmüşsünüz.

Bu bir sorun yani hızlı yemek tam sindirmeden mideye indirmek. Bu sorunun çözümü için ise bir kaç yol buldum ben kendimce size şimdi onlardan bahsedeceğim. İlki belki daha öncede duyduğunuz bir yöntem;karşınızda ayna varmış gibi yemek yemek. Bu ne işe yarıyor sanki birileri sizi izliyor gibi aynadan kendinizi izliyormuş gibi yemek yediğinizde daha yavaş ve açıkçası daha kibar yemek yiyorsunuz. Böylece biraz olsun amaca ulaşmış oluyoruz.

İkincisi ise ağzınıza bir lokma alıp normalde onu kaç kez çiğnedikten sonra yuttuğunuzu bulmak ve bu sayının üzerine çıkmak. Yani bir lokma alın ve kaç kez çiğnediğinizi sayın ve kendinize bir hedef belirleyin. Mesela eğer siz 5 kez çiğneyerek yutuyorsanız bir hafta boyunca bütün lokmalarımı beş kez çiğnemeden yutmayacağım diye kendinizi koşullandırın. Bu şartı bir hafta boyunca mutlaka sağlayın ne kadar küçük olursa olsun lokmanız mutlaka beşe tamamlamadan yutmayın. Daha sonra bu sayının üzerine çıkmaya çalışacaksınız mesela ikinci hafta her lokma 6 kez çiğnenecek sonraki hafta 7 vs gibi ve böylece çok iyi bir başlangıç yapmış olacaksınız.
 
Sizin kendinize göre bulduğunuz böyle yöntemler var mı? Ya da benim tavsiyelerimi deneyeniniz oldu mu? Yorum olarak yazarsanız sevinirim.
 
 
REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder