10 Şubat 2016 Çarşamba

DİYET TÜYOLARI #10 : HATAYI AFFEDİN

Merhaba arkadaşlar;
 
 
Bugün size diyet yapanlarda her zaman karşılaşılan bir durumdan bahsedeceğim. Malum hepimiz yemek yemeği sevdiğimiz için kilo alıyoruz. Ve diyetlere başladığımızda da sevdiğimiz yiyeceklerden genelde uzak durmamız gerekiyor. Maalesef çok tercih edilen çok sevilen tadı çok güzel olan yemeklerin büyük bir çoğunluğu diyetlerde yasak olan yiyecekler oluyor. Ya da en azından yememiz kısıtlı bir hale geliyor.
 
İşte bu şekilde sevdiğimiz yiyecekleri hiç yememek ya da istediğimiz kadar yememek baya bir sabır ve azim gerektirebiliyor. Ama sonuçta hepimiz insanız ve insanların her zaman bu kadar dirayetli olması mümkün değil. Özellikle fazlaca kilo vermek üzere yapılan diyetlerde oldukça uzun süreli diyetlerde bir insanın çokca sevdiği bir yiyecekten bu kadar uzun süre mahrum kalması çok yorucu olabiliyor ve bazen de artık dayanmak mümkün olmayabiliyor.
 
Genelde diyet yazan kişilerde ya da diyetle ilgili öğüt verilirken sürekli duyduğum şey diyeti bir kere bozduysan bütün emeklerin boşa gitti sözleridir. Biraz öncede söylediğim gibi bütün sabrınıza rağmen en sonunda dayanamayıp diyette olmayan bir yiyeceği yediğinizde ya da diyette önerilenden fazlasını yediğinizde bütün bir diyeti çöpe atmanız gerektiği sözlenir. Ama ben kesinlikle buna katılmıyorum. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu diyet ya da sağlıklı beslenme hali bir anda olacak birşey değil. İnsanlar sigarayı alkolü hatta uyuşturucuyu bile bir anda bırakmıyor. Evet bu bir bağımlılık değil belki ama ciddi bir alışkanlık olduğu da kesin o nedenle bir anda birşeyleri yapmayı beklemek doğru değil o nedenle her başardığınız adım bence geçerli ve her dayandığınız gün de sayılır.
 
Ayrıca genelde bu yaptıklarım çöpe gitti düşüncesi insanları alıkoymaktan ziyade amaan nasılsa bozuldu koy bir tabak daha moduna sokabiliyor maalesef. Eğer diyetinizi bozarsanız lütfen bu konuma gelmeyin evet bir büyük parça pasta yemiş olabilirsiniz o dilimi yediniz ve bitti ne onun için ağlayın ne de sonrasında ikinci bir dilim daha yiyin. Yapacağınız şey o kısmı atlamak ve mümkünse telafi etmek. Mesela eğer bir dilim pasta yediyseniz ya da dayanamayıp yiyecekseniz bari yanında asitli bir içecek içmeyin ya da alkol almayın. Ya da mesela öğlen yemeğinde mantı yediyseniz akşam yemeğinde aslında menünüzde sadeleştirme yapın bir salatayla geçiştirmeye çalışın. Ya da akşam yemeğinde ya da sonrasında fazladan yediğiniz şeyler varsa ertesi gün bol bol su içerek ya da yapabiliyorsanız yürüyüş yaparak ya da hareketinizi artırarak telafi etmeye çalışın.
 
Kısaca bu gibi durumlarda kendinizi affedin... ne duruma üzülüp kahrolun... ne yattı balık yan gider diyin... durumu kabul edin abartmayın ve telafi etmek için kendinizce yapabileceklerini elinizden geldikçe yapın.
 
 
 
 
REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder