6 Ocak 2016 Çarşamba

ALIŞVERİŞ GÜNLÜĞÜ #15 : NETTEN YURTDIŞI ALIŞVERİŞİ

Merhaba arkadaslar;

Bugun size yaptigim bir alisverisi degil internet uzerinden yaptigim alisverislerle ilgili edindigim bilgileri ve tecrubeleri anlatmaya calisacagim.

Öncelikle soylemeliyim ki internetten ozellikle de yurtdisindan alisveristen korkmaniza cekinmenize gercekten gerek yok. Ve ayrica sunu da soylemeliyim ki kesinlikle de zor bir is değil.

Genelde çevremden arkadaşlarımdan bu konuda duyduğum sorulara cevaplar vermeye çalışacağım bu yazıda. Böylece hem size faydalı olacağımı düşünüyorum hem de bundan sonra alışveriş yapıp paylaşmayı düşündüğüm yurtdışı alışverişi yazıları için bir altyapı oluşturacağım.

İlk olarak söyleyeceğim şey gerek Avrupa ülkelerinden gerekse Asya ülkelerinden alışveriş yaparken çok ileri bir İngilizceye ihtiyacınız olmayacağını bir şöyleyim. Aysa ülkelerinden yani Çin ya da köreden alışveriş yaparken neredeyse tarzanca ayarında bir İngilizceniz olması yeterli. Avrupa'dan alışveriş yaparken biraz daha sorun olabilir İngilizce bilmemeniz ama gerek satıcılar gerekse alışveriş yaptığınız sitenin yöneticileri yardımcı olacaklardır. Sonuçta onlar da satış yapmaya çalışıyor unutmayın.

Özellikle asyadan yaptığınız alışverişlerdeki önyargılarınızdan kurtulun. Hani hep kullandığımız Çin malı fikrini kesinlikle dikkate almayın. Çünkü inanın çok kaliteli ürünler var ve Asya ülkelerinde doğru fiyatı verdıgınızde istediğiniz kalitede ürün almanız mümkün.

Free Shipping yazısını gördüyseniz bu kargonun ücretsiz olduğu anlama gelir hem tek tek satıcılar bazında hem de sitenin genelinde bu uygulamalar mümkün. Bence bu hususa dikkat edin çünkü aldığınız yere göre ürününü fiyatından çok daha fazla kargo vermeniz gereken alışverişler söz konusu olabiliyor.

ücretlerin dolar ya da Euro olduğunu unutmayın alım yaparken kafanızda TL ye çevirip alıp almama kararını ona göre verin çünkü yapancı para çok uygun gibi görünen bir ürün diğer ülke parasıyla size pahalı gelebilir.

Kıyafet ya da ayakkabı aldığınız durumlarda alım yaptığınız ülkelerin ölçü birimleri ile bizim ölçü birimlerimizin farklı olabileceği husus mutlaka aklınızda olsun. Mesela Avrupa ülkelerinde ayakkabılar 7.8 vs gibi ama bizde 35.36 gibi ölçülüyor. Oranın birimlerini internetten ya da sitenin kendisinden bizim ölçülere çevirip öyle seçim yapın. Ve özellikle asyadan yapacağınız ürünlerde ölçülerin ekstra küçük olacağını unutmayın. Beden kayıtlarının uzunluk ya da genişlik değerlerine bakarak değerlendirin. Mesela çinden alacağınız XL bir bluz< küçük yeğeninize olacak derecede küçük şekilde gelebilir.

Umarım bu hususlar size yardımcı olmuştur. Merak ettiğiniz başka huşular varsa soru olarak yazarsanız yanıtlamaya çalışırım.

REEC.


1 yorum: