22 Aralık 2015 Salı

DIYET TUYOLARI #8 : CORBA İÇİN

Merhaba arkadaşlar;
 
 

Bugün size benim diyet yolculuğumda öğrendiğim tüyolardan bir diğerini paylaşacağım. Bu tüyo da çorba içmenizi tavsiye etmek olacak.


 

Şimdi bu da nerden çıktı diyebilirsiniz. Hemen açıklıyım özellikle öğle ve akşam yemeklerine ekleyeceğiniz bir kase çorba hem midemizi çalışmasını sağlayacak hem de midenizi bir miktar önden doldurarak asıl yemekten daha az yemenizi sağlayacak.
 

Yemeklerde çorba içmek benim işime yaradı çünkü asil yemek her zaman daha çok yağ ve daha çok kalori içeren oluyor. Bu nedenle bu yemekten daha az almayı sağlamak galat doymadan masadan kalkıp sonradan bir şeyler yemenize neden olmamak için bu yol bana iyi geldi.
 

Ama tabii bu yöntem de de dikkat edilecek noktalar var;
 

  • Mesela çorbayı fazla abartmamak ufakça bir kase ile sınırlı tutmakyeterli olacaktır. Büyük bir kaseyle ya da üst üste bir kaç kase kadar içersek o zaman ekstradan fazlaca kalori alırız
  • İkinci nokta seçeceğiniz çorba ile alakalı. Çok fazla kremalı ya da üzerine yağlı sosu olan veya içeriğinde pirinç mantı vb içeren çorbaları değil daha çok sebze içeren ya da sür çorbası ayran çorbası tarzı çorbaları seçmeliyiz 
  • Ayrıca çorbayı nasıl yediğimiz de önemli eğer ilk başlarda azalttığınız yemek sizi doyurmaya yetmiyorsa yanında ekmek yiyebilirsiniz. Ama içine ekmek doldurup çorbayı iki katı kalorili hale getirmemek lazım. Mümkünse sadece bir dilim ekmekle yetinmeye çalışmak en iyisi. Hatta eğer mümkünse kızarmış etmek parçaları kullanmak daha iyi olabilir hem çiğnene hissi de aktif olacağından dogma hissini artırabiliriz.

Bu küçük değişiklik benim diyet yaparken işimi kolaylaştırdı umarım sizin de işinize yarar.REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder