13 Ekim 2015 Salı

DİYET TÜYOLAR #5 : ŞEKER YOK!!!!

Merhaba arkadaşlar;

Bugün size diyet yaparken mutlaka göz önünde bulundurmanız başka bir ip ucundan bahsedeceğim. bütün diyetlerde ilk söylenen şeylerden biri de üc beyazdan yani un, tuz ve şekerden uzak durulması gerektiğidir. Gerçekten de bu uymanız gereken kurallardan biridir.

Fakat şekeri tamamen hayatınızdan biranda çıkarmanız kolay olmayacaktır. Ama yine de elinizden geleni yapmanızı ve mümkün olduğunca uzak durmanızı öneririm. Size mümkün olduğunca az şeker tüketmenizi sağlayacak ya da daha az zararlı şeker yemenizi sağlayacak bir iki ipucu da vermeye çalışacağım

Şekersiz de yiyebileceğiniz yemeklere yönelmeye calisin özellikle yanında seker ilavesi istemeyen yiyecekleri daha çok tercih edin.

Bunun yaninda yiyeceklerinizdeki seker miktarini kademe kademe azaltmayı da deneyebilirsiniz. Cayi uc sekerli iciyorsanız ikiye indirin kahveyi sekerli iciyorsaniz ortaya gecmeye calisin.

Bunun yanında içeceklerinize tarçın çubuğu ilave ederseniz bu tadını kıracağından seker ilavesiz içmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

Diger bir alternatif olarak tatlandırıcı da kullanabilirsiniz ama bunun ne kadar sağlıklı olduğuna dair çeşitli görüşler var. Bence eğer tatlandırıcı kullanacaksanız mümkün olduğunca en doğalını seçmeye çalışın.

Ayrica hayatınızdaki seker miktarını azaltırken içeriğinde seker olan yiyecekleri tatlıları çikolataları da göz ardi etmeyin. Eger yemeklerde tatli yeme alışkanlığınız varsa mumkun oldugunca daha hafif tatlilara ve sutlu tatlilara yonelmeye calisin. 

Bu arada isinizi kolaylastiracak bir yontem de beyaz seker yerine cok daha saglikli olan esmer sekere yonelmek. Hem kup seker hem de toz seker olarak esmer seker bulmak mumkun eger sekerden vazgecemiyorsaniz en azindan daha az zararli hale getirebilirsiniz bu sekilde.

Işin ozu diyetisyenlerin istedigi gibi tamamen sekersiz bir hayat yaratamayabilirsiniz ama en azindan azaltabilir ta da daha az zararli cesidinden kullanabilirsiniz. 

Sizinde sekerden uzak durmak icin yontemleriniz varsa benimle paylaşırmısınız?

REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder