18 Eylül 2015 Cuma

DİYET TÜYOLARI #4 : MUTLAKA KAHVALTI

Merhaba arkadaşlar;

Bugün size hemen hemen tüm diyetisyenlerin ya da sağlıklı beslenme ile ilgili iki çift laf edecek herkesin hemen hemen tüm doktorların söylediği bir şeyi söyliycem. Yani aslında bu yeni bir şey değil ya da bilinmedik ilginç bir tüyo da değil ama ben kendimden de gözlemlediğim için biliyorum günlük hayatta yaşam düzeni içinde maalesef çok duymamıza çok iyi bilmemize rağmen aklımızdan çıkıp giden bir durum.

Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu kesin kural. Zayıflamak isteyene istemeyene kilo almak isteyene hastalıkla boğuşana herkese ama herkese bu kural geçerli. Bir kere buna çok önem vermeniz gerektiğini kabul etmemiz lazım.

Kahvaltıyı ne yapıp edip yapmamız lazım. Ve eğer kilo vermeye çalışıyorsak da kahvaltıyı gerçekten çok iyi yapmamız lazım. Ama bu iyi yapma kısmını bizim hafta sonu kahvaltısı ayarına getirmemeliyiz tabiiki. Yani patates kızartmaları yağlı börekler ya da reçeller ballar şeklinde olmamalı bu kahvaltı.

Mümkün olduğunca sağlıklı yiyeceklerden oluşan ve güne kuvvetli başlamanızı sağlayacak olan ve ağır gelmeyecek bir kahvaltı. Benim size bu tarz bir kahvaltı için bir kaç yiyecek önerim var ;

Birincisi yumurta

Önereceğim şeylerden biri eğer bir alerjiniz ya da rahatsızlığınız yoksa mutlaka yumurta yemeğe çalışın. Haftada her gün fazla gelebilir ama 3 gün bence yemeniz diyet için uygun olabilir. Mümkünse yağda kızartma vs gibi değil de haşlama tercih edin ve yumurtayı da çok katı haşlamadan tüketin.

İkincisi peynir

Eğer mümkünse lor yemeğe çalışın ama eğer lor sevmiyorsanız ya da yiyemiyorsanız mümkün olduğunca light ürünleri tercih edin. Ne kadar az tuzlu ve az yağlı peynir tercih ederseniz o kadar iyi

Üçüncüsü boş yeşillik

Salatalık,maydanoz, roka vs hatta domates ve cherry domates ne kadar bol yerseniz o kadar iyi. Ama tuzsuz ve yağsız olarak mümkünse söğüş olarak tüketmeye çalışın.
 
Kahvaltıda salam sosis gibi işlenmiş etler yerine sucuk ya da kuru et veya pastırmayı tercih etmenizi öneririm.
 
Sabahları ne kadar kuvvetli kahvaltı ederseniz ve bu kuvvetli kahvaltıyı ne kadar sağlıklı besinlerden seçerseniz inanın kilo vermeniz o kadar kolay olacaktır.
 
Sizinde kahvaltıyla ilgili bana verebileceğiniz önerileriniz varsa yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim.
 
REEC.
 2 yorum:

  1. Ve ben farkettim ki, karnım aç olduğu zamanlarda elim abur cubura kaçıyor. Kendimi karnım acıktığında atıştırma yerine gerçekten yemek yemeye eğittim. İşe yarıyor :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. kesınlıkle haklısın eger mıdeyı doğru seylerle doldurmazsak mutlaka sonunda bır saçmalık yapıyoruz

      Sil