26 Ağustos 2015 Çarşamba

DİYET TÜYOLARI #3 : HAREKET EDİN

Merhaba arkadaşlar;
 
Bugün size diyet konusuyla ilgili yazdığım yazıların üçüncüsünü hazırlıyorum. Bu yazının konusu hareket etmekle ilgili.
 
Diyet her ne kadar yemek yeme ile ilgili bir konu olarak düşünülse de zayıflama işi maalesef sadece yeme içme ile başarılabilen bir mevzu değil.
 
Yeme içme konusunda yapacağımız düzenlemeler haricinde aynı zamanda hareket etme düzenimizde de değişiklik yapmamız mutlaka gerekli.
 
Fakat bu konuda şu na dikkat çekmek istiyorum. Diyet yapan zayıflamaya çalışan herkes hemen spora da başlamalıyım diye gerek kendi kendine bir takım aktivitelere başlıyor gerekse hemen bir spor salonuna yazılıyor ya da eve bir spor aleti alıp kullanmaya çalışıyor. Bu konuda şunu söylemeliyim ki öncelikle bir doktor kontrolü olmadan ya da bir uzman kontrolünde olmadan yapılan spor kişiye zarar verebilir. İkinci olarak eğer sadece bir kaç kilo fazlası olan birisi değilseniz yani ciddi bir şekilde kilo vermesi gereken ciddi kilo fazlası olan birisiyseniz spor yapmak size yarardan çok zarar getirebilir.
 
Vücudunuz spora alışık olmadığı için birden spor yapmak tepki vermesine yol açacaktır. Ayrıca yapılan sporun kendisi de kilolu bir vücutta ayrıca tepki oluşturacaktır.
 
Bu nedenle benim tavsiye zayıflamaya karar verdiğinizde ve vereceğiniz kilo bir kaç kilonun üzerinde ise ve sizin kilonuz hali hazırda yüksek ise hemen spora yönelmeyin. Evet hareket edin ama hemen bir bisiklet alıp üzerinde çalışmaya başlamak ya da sambaya rumbaya aerobiğe yazılmak yerine normal hareketinizi artırarak işe başlayın.
 
Öncelikle ufak tefek gelişmeler kaydetmeye çalışın ne bileyim imkanınız varsa günde 10 dakika yürüyüş yapmaya çalışın. İlla dışarıda yürümenize gerek yok evin en uzak iki ucu arasında 10 dakika gidip gelin. Bir hafta ya da sizin rahatlığınıza göre vücudunuz bu yürüyüşe alıştıktan sonra bunu 15 dakikaya yükseltin ve böyle böyle artırarak gidin.
 
Gün içerisinde normal hareketinizden fazlasını yapmaya çalışın. Bir basamak daha fazla çıkın bir kat önce asansörden inin. Hemen zayıflamak istiyorsanız bundan sonra asansörü bırakın merdivenle inip çıkın gibi kesin söylemlere takılmayın. Merdivenle inmek çıkmaya göre daha kolaydır bir süre sadece inişlerinizi merdivenle yapın çıkışlar yine asansörle olsun. Sonra baktınız vücudunuz bu tempoyu kaldırır seviyeye geldi bir kat aşağıda inin asansörden önceleri sadece bir kat merdiven çıkın.
 
Çok kilolu iseniz hemen olimpiyatlara hazırlanır bir hale gelmeye çalışıp daha sonra da spor yapamadığınızı farkedip bu iş olmayacak moduna girmektense önce yapabileceğiniz basit işlerle kendinize daha kolay hedefler seçerek hareketinizi artırmak inanın sizin işinizi görecektir.
 
Umarım söylediklerim işinize yarar ve faydasını görürsünüz. Sizinde bu şekilde yaptığınız şeyler varsa bana haber verirseniz sevinirim.
 
REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder