24 Temmuz 2015 Cuma

DİYET TÜYOLARI #2 : ÜÇ BEYAZ

Merhaba arkadaşlar;

Malum ramazandan çıktık ve ben ramazan boyunca maalesef yazı yazamadım. Ama umarım arayı bu ay sonuna kadar kapatmaya çalışacağım.

Ramazanda diyet ve sağlıklı beslenmeden uzak kaldığım için ilk önce hemen bu konuda bir yazı yazmak istedim.

Diyette en önemli konulardan birisi üç beyazla olan ilişkiniz. Üç beyaz dediğimiz tabiisi un, tuz ve şeker. 

Eğer yapabiliyorsanız en ideali sağlıklı beslenme için bu üçünü de hayatınızdan tamamen çıkarmak. Ama ben dahil hiçbirinizin bunu tam olarak yapabildiğimizi sanmıyorum.

Dediğim gibi bu ürünleri hayatımızdan tamamen çıkarmak mümkün değil öncelikle bunu kabul edin. Çünkü diyet yaparken en önemli şeylerden birisi de adla yapamayacağınız şeyleri katı kural olarak benimsemek. Bu kurala uyamayacağınız halde uymaya çalışarak çok vakit kaybedersiniz ve maalesef başarıya da ulaşamazsınız. Bu nedenle mümkün olduğunca bu ürünleri azaltmaya çalışmak en iyi yöntem bence.

Mesela beyaz un ve beyaz undan yapılmış mamuller yerine çavdar ya da kepek unundan ya da tam buğday unundan yani esmer unlardan yapılmışta da en azından içinde bu çeşit karılımlar bulunan ürünler tercih edebilirsiniz.

Yine aynı şekilde şeker için beyaz şeker yerine esmer şeker kullanabilir ya da en azından kesme şeker yerine yoz şeker kullanabilirsiniz. Eğer tat vermek için kullanıyorsanız ne bileyim hamur işlerinde vs şeker yerine pekmez kullanabilirsiniz. Ya da çay için kullanıyorsanız şeker yerine bal kullanabilirsiniz bunlar da oldukça işinize yarayacaktır.

Tuz için ise kurtarıcınız baharatlar. Damağınızı tuzdan ayırmak tuzu yemeklerinizde azaltmak için en kolay yöntem damak tadınıza uygun baharatlara yemeklerinizde yer vermek. 

Ayrıca bu ürünleri tamamen hayatınızda çıkarmaya niyetliyseniz çok güzel ama benden size tavsiye bunu birden yapmaya çalışmayın. Mümkün olduğunca azaltarak bırakmaya çalışın. Mesela çayınızı üç şekerli içiyorsanız önce ikiye indirin sonra yek şeker kullanın sonra aynın tatta toz şeker koyun en sonunda da eminim ki hiç şekersiz içer hale geleceksinizdir.

Ben sağlıklı beslenmeye çalışırken bu hususları mümkün olduğunca yapmaya çalışıyorum umarım size de yararlı bilgiler olur ve işinize yarar. Sizin de bu hususta bana önerebileceğiniz şeyler varsa yorumlayarak benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

REEC.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder